Уочено је присуство репичиног сјајника у уљаној репици

На подручју деловања ПИС регионалног центра Врбас, уљана репица се налази у фази почетак издуживања стабљике, до фазе цваст видљива између младих листова (BBCH 30-51). Визуелним прегледом усева уљане репице из ранијих рокова сетве, уочена је појава одраслих јединки репичиног сјајника (Melighetes aeneus).

Репичин сјајник прави штете током исхране цветним пупољцима уљане репице (док су збијени и прекривени вршним лишћем), тако што их буши и изгриза изнутра у потрази за поленом, па се такви пупољци осуше. Највеће штете настају када се у рано и топло пролеће појаве одрасле јединке, а после тога наступи период са нижим температурама, који продужава фазу цветних пупољака уљане репице. Временска прогноза која предстоји, са учесталом кишом и падом температуре продужиће осетљиву фазу уљане репице.
Произвођачима уљане репице препоручује се преглед усева у најтоплијем делу дана без падавина, ради утврђивања фазе развоја усева и присуства репичиног сјајника. Уколико се у усевима уљане репице, који се налазе у фазама развоја цветних пупиљлака, утврди присуство одраслих јединки репичиног сјајника на нивоу прага штетности од 0,8 имага по цвасти у фази почетка образовања пупољака на терминалним цвастима, до 1-1,5 сјајник у фази када су пупољци још недефиренцирани и збијени у цвасти, препорука је спровођење мера заштите регистрованим инсектицидима, када временски услови то дозволе.

Регистровани инсектициди за сузбијање репичиног сјајника су:

•Decis 2,5 EC ili Polux (deltametrin) 0,2 – 0,3 л/ха,
•Decis expert (deltametrin) 0,075 л/ха,
•Trebon 30 EC (etofenproks) 0,2 л/ха,
•Durbin EW (cipermetrin) 0,3 -0,6 л/ха, Durbin 200 EW (cipermetrin) 0,15-0,3 л/ха, Bifenicus C (cipermetrin) 0,1-0,125 л/ха,
•Sivanto energy (flupiradifuron+deltametrin) 0,75 л/ха,
•Grom (lambda-cihalotrin) 0,25 л/ха, Karacher EC ili Karate zeon (lambda-cihalotrin) 0,25-0,35 л/ха,
•Mavrik (tau-fluvalinat) 0,15-0,2 л/ха.

Код произвођача који су применили хемијске мере заштите против мале (Ceutorhynchus pallidactylus) и велике репичине пипе (Ceutorhynchus napii) почетком марта, не могу више рачунати на дејство инсектицида. Инсектициди усмерени на заштиту од репичиног сјајника деловаће и на присутне пипе у усевима.

Штетни организам
Велика репичина пипа, Мала репичина пипа, Репичин сјајник

Претражи

+
RSS
Instagram