Мољац парадајза-Tuta absoluta
На подручју деловања РЦ Врбас, на локалитету у Руском Крстуру, парадајз у затвореном простору се налази у фази 9 и више секундарних стабала( ББЦХ 29 ). У феромонским клопкама су регистровани први улови мољца парадајза, Tuta absoluta. Мољац парадајза презими у стадијуму јаја, лутке или имага. Може имати и до 12 генерација годишње. Штете праве ларве на свим надземним деловима биљке . На листовима, између лица и наличја листа, прави ходнике, а може се убушивати и у стабло. Највеће штете прави на плодовима парадајза, на којима такође прави ходнике, који немају тржишну вредност. Једна женка може положити 40-250 јаја .Осим парадајза, штете наноси и на кромпиру, паприци, плавом патлиџану, као и на коровима фамилије Solanacae. Сузбијање инсектицидима је отежано и недовољно ефикасно, због скривеног начина живота инсекта, па се препоручују све расположиве превентивне мере:
1. Карантинске мере:
– Строга контрола расада и плодова из увоза
2. Агротехничке мере:
– Плодосмена парадајза са биљкама на којима се мољац не развија, а у пластеницима размак 6-7 недеља између 2 циклуса производње
– Адекватно ђубрење и наводњавање
3. Механичке мере:
– Постављање инсектицидних мрежа на отворе од вентилације и на улазу пластеника
– Уништавање листова на којима се региструју штете од ларви мољца
– Сузбијање корова у пластенику и око пластеника
4. Биолошке мере :
– Мониторинг штеточине помоћу феромонских клопки
– Постављање водених клопки за изловљавање
– Коришћење природних непријатеља паразитоида јаја, Trichogramma achaeae, предатора јаја Nabis pseudoferus, као и предатори јаја и ларви из фамилије Miridae.
– Примена инсектицида биолошког порекла
Хемијске мере се за сада не препоручују. РЦ Врбас наставља са праћењем ове штеточине.
Дипл.инж. Весна Дурутовић