Губари – штете
Губар – Lymantria dispar спада у најштетнију врсту у шумама. Распрострањен је у целој Србији. Штете прави у годинама градације- пренамножавања. Градације су у периоду од 7-10 година, а једна градација може трајати 3-5 година, када у трећој или четвртој године достиже највећу бројност. У годинама градацие изазива голобрст у шумама и воћњацима. Стабла биљака које су две године узастопно доживеле голобрст по правилу се суше и пропадају.
Штеточина је полифагна и напада преко 200 врста шума, воћних врста као и зељастих биљака. Најчешће се хране листом храста, топола, граб, јаблан, јабуке, шљиве, винова лоза, четинарима и др.. Познато је да се губар не храни листом јасена па се у неким земљама мирис јасена користи као мера сузбијања. (Канада).
Мужјак губара је лептир сиво мрке или смеђе боје , распон крила око 40 мм, са израженим пипцима који су двоструко перасти. Женка је много крупнија до 75 мм распон крила, има изражен дебео трбух прекривен жутим длачицама. Жуто беле је боје и не лети. Полаже јаја на дебелим гранама стабала, испод коре дрвета, пањевима и другим дрвеним подлогама на скривеним местима. Јаја су прекривена жуто смеђим длачицама, а јајно легло је величине длана, у једном леглу може бити од 200 до 1200 јаја. Јаја полаже током јула месеца. Гусенице остају у јајима преко зиме , пиле се крајем марта, априла и маја. Гусенице су мрке боје са дугачким длачицама, по телу имају 5 пари плаво сивих и 6 пари тамно црвених брадавица. Гусеница има од 4-6 пресвлачења. Прво се хране изгризајући лист у виду рупица, а касније узраст IV , V и VI ступањ једу цео лист. Гусенице се хране ноћу, дан проводе испод дрвета у опалом лишћу и испод коре дрвета. Испредају конац којим се спуштају , а помоћу њега ветар их разноси на друга стабла. Активне су око два месеца. На крају развића концима упредају лишће у пазуху грана,кори дрвета и другим скровитим местима, и после 2-3 дана се преобраћују у лутку. После две недеље из лутке излеће лептир прво мужјак , а касније женка. Одрасли лептири се не хране, живе од резерви хране у организму. Мужјак лети и врши се копулација. Мужјаци живе до 5 дана, а женке до 9 дана.
Велику улогу у смањењу бројности у градацији има појава болести, паразита и предатора који уништавају гусенице. Касни мразеви, хладно време и кише такође редукују бројност штеточине.
Сузбијање моше бити механичко, када се уништавају јајна легла. То се изводи љуштењем и скидањем са стабала неким оштрим предметима. Уништавањем јајних легала премазивањем разним материјама као што су нафта, петролеј и др. Обично се на дугачким штаповима или другим дршачима стави на крају сунђер који се натапа у течност и са њим се премазују јајана легла. Ове операције се изводе крајем фебруара и у марту месецу.
Сузбијање гусеница изводи се авио третирањима биолошким препаратима, као што су Forey 48, Tecocid – 6 и др.. Добре резултате даје и употреба феромонских клопки са мирисом женки који дезиорентше мужјаке па не дође до копулације.
У годинама градације Министарство пољопривреде издаје наредбу о обавезном уништавању јајних легала.
27.01.2021. Катарина Радонић, дипл. инж. заштите боља